2022 Spring Classic Information
The 2021 Spring Classic will have the following Divisions:

10 & Under (5 teams)
11 & Under (8 teams)
12 & Under (8 teams)
13 & Under (9 teams)
14 & Under (16 teams)
15 & Under (14 teams)
16 & Under (7 teams)
17/18 & Under (6 teams)



*Divisions with less than 6 teams will be combined*

Clubs participating in the Spring Classic:

Pinellas Heat VBC
Brandon Elite Volleyball
Cape Coral Volleyball
Citrus Fusion Volleyball
Club Steel
DYV Academy
Elevate Volleyball
Florida Elite Volleyball Academy
Gulf Coast Juniors Volleyball
Indian River Elite Volleyball Club
Legacy Volleyball - Tampa
Manatee Area Volleyball
New Waves Volleyball Club
OTVA Volleyball
Quest Volleyball Academy
South Tampa Rush Volleyball Academy
St. Pete Volleyball Club
Tampa North Volleyball Club
Thunder Bay Volleyball Academy
Wakulla Volleyball Club
WAVE Volleyball
Wellington Volleyball Academy




Please click on the link above for LIVE Results & Play Schedule
(TBA)

 The Spring Classic Courts/Saturday Wave Information:
(Updated: TBD)

Courts #1-3 @ The Long Center
Courts #4-5 @ North Greenwood Rec. Center
Courts #6-7 @ Ross Norton Rec. Center
CourtS #8-9 @ First Lutheran School
Courts #10-11 @ Belleair (Dimmit) Rec. Center
Courts #12-13 @ Indian Rocks Christian School (Sat Only)

Wave Times (TBA):

       AM = 
       PM = 
AM/PM = 


Venue Admission & Regulations:

ADMISSION:
($15 each Day)    OR    ($25 for a 2-Day Pass)






Concessions Available:
(Chick-Fil-A Sandwiches, Drinks, Chips, etc.) 

NO COOLERS ALLOWED IN ANY OF THE GYMS

VENUE SEATING FOR SPECTATORS:


(Bleachers Provided @ The Long Center

(Chairs Provided @ First Lutheran School)

(Chairs/Bleachers Provided @ Ross Norton)

(Bleacher Provided @ Greenwood Rec.)

(Bleachers Provided @ Belleair Rec. Center)

(Bleachers Provided @ Indian Rocks Christian)


THANK YOU!

The Spring Classic Staff

Pool Play on Saturday followed by bracket play on Sunday. 

A team plaque will be handed out to the 1st and 2nd place teams in each age group of the GOLD Division along with individual medals.   

Individual medals will also be awarded to the 3rd place teams in GOLD and 1st place teams in each of the other divisions!!!!!



PLAYING SITES:

Shorecrest Prep School
(Courts #1-3)
5101 1st Street NE
St. Pete., 33703

Highland Rec. Center
(Court #4-5)
400 Highland Ave.
Largo, 33770

First Lutheran
(Courts #6-7)
1644 Nursery Road
Clearwater, 33756

OTVA Tampa Facility
(Courts #8-9)
8111 Anderson Road
Tampa, 33634


COVID REFUND POLICY:
$100 N/R for 10-12U
$200 N/R for 13-18U

*NO REFUND after Jan. 22

(Updated August 2021)